a.Isınma - Soğuma :

Kek yapmak istiyorsunuz. Keke sıvı yağ katmanız gerekiyor. Ancak evde sadece katı yağ, yani margarin var. Ne yaparsınız? Margarini nasıl sıvı yağ haline dönüştürebilirsiniz? Dondurma niçin soğutucu dolaplarda saklanır? Bu dolaplarda katı halde olan dondurma, sıcak havada yemeğe çalışırken niçin ellerinize bulaşır. Erimiş dondurmayı tekrar eski haline nasıl dönüştürebilirsiniz? Hiç buzlu meyve suyu içtiniz mi? Buzun, meyve suyunun içinde zamanla kaybolduğunu gözlemlediniz mi? Sizce buza ne oldu?

b.Hal Değişimleri :

Keyifle yediğiniz çikolatanın istenilen şekli alması için bazı aşamalardan geçmesi gerekir. Bunun için sıvı halde üretilen çikolata istenilen şeklin kalıbına dökülür. Kalıba dökülen çikolata katı hale gelmesi için soğutulur. Kalıptan çıkartılan çikolata paketlenerek satışa sunulur. Sıvıların kalıba dökülerek şekil almasını sağlayan bazı meslek grupları da vardır.

(ilgili deneyi izlemek "Devam" tuşuna tıklayınız) Yangın GüvenliğiIsı GüvenliğiKırılabilir Cam

c.Bozunma :

Bütün katı maddeler ısı etkisiyle erir mi? Yoksa ısı bazı maddelere farklı etkilerde bulunur mu? Sabah kahvaltı yapacaksınız. Anneniz sizin için tavada ekmek kızartmaya başladı. Dalgınlıkla ekmekler tavada kaldı ve bir süre sonra ekmeklerin yandığını, kömür gibi olduğunu gördünüz. Ekmeklerinizin ısı etkisiyle mum yada çikolata gibi erimeyip yanması ilginç değil mi? Isı bazı maddelerde kalıcı değişikliklere neden olur. Isının maddelerde oluşturduğu bu etkiye bozunma denir.

(ilgili deneyi izlemek için tıklayınız) Yangın GüvenliğiIsı GüvenliğiKırılabilir Cam

 

 


Fen Laboratuvarlarında kullanılan
Güvenlik Sembolleri için resme tıklayınız.

 

Başa Dön     Ana Sayfa    Madde ve Isı     Sıcaklığı Nasıl Ölçeriz?    Gözden Geçirme