Anasayfa    Görüşlerinlilzi Bilidirin

İnsan vücudundaki Başlıca Kaslar
arkakas.gif (27137 bytes)

Baş kasları onkas.gif (24428 bytes)
Yüz kasları
Çiğneme kasları
Boyun kasları
Sırt kasları
Toraks kasları
İnterkostal kaslar
Diyafram kası
Üst Ekstremite kasları
Alt Ekstremite kasları
Karın Duvarı kasları
Pelvik Diyafram
Perine kasları

 

Kaslar

            Kaslar, kasılıp gevşeyebilen liflerden oluşan yapılardır. Kaslar, çeşitli organların veya vücudun tamamının hareketini sağlar. Duruş ve hareketten sorumlu olan iskeletin üzerindeki kaslar, kemiklere bağlıdır ve eklemlerin etrafında toplanan kaslar birbirlerine zıt yönlerde hareket ederler.
Örneğin dirseğin bükülmesini sağlayan kas (biseps) dirseği geren kas (triseps) ile uyumlu çalışır. Kaslar sadece dışarıdan gördüğümüz şekilde bir insanın hareket etmesini sağlamakla kalmazlar, göz bebeklerinin küçülüp büyümesini, barsaklardaki gıdanın ilerlemesini, kulak çınlamasını ve benzeri birçok organın hareketini sağlarlar.

Histolojik yapılarına göre kaslar iki gruba ayrılırlar:
1) Çizgili kaslar                                                                                                                                            2) Düz kaslar

          Çizgili kaslar Kalp kası hariç istemli olarak hareket ettirebildiğimiz kaslar çizgili yapıdadır. Mikroskop altında incelendiğinde enine çizgilerin belirgin olarak görülmesi nedeniyle bu ismi almışlardır.

         Yüz ve mimik kasları, gövdede bulunan kol kasları, kaburgalar arası kaslar, kol ve bacak kasları isteğimize bağlı olarak hareket ettirebildiğimiz kaslardır. Bir çizgili kas lifi mekik tarzında ve kısadır.
Kalp kası çizgili bir kas olduğu halde istemimiz dışında kasılır ve çoğunlukla bu sınıflama dışında ayrı olarak değerlendirilir. Kalp kas lifi dallanmış ve birbiri içine geçmiş şekildedir.
Düz kaslar Barsak duvarı, damar duvarı, rahim kasları gibi iç organlarda bulunan kaslar düz kaslardır. İsteğimiz dışında kendiliklerinden kasılırlar. Bilincimiz dışında sinyal taşıyan sinirler tarafından uyarılırlar. Uzun süre yorulmadan kasılmalarını sürdürebilirler

 

Wikipedia      http://tr.wikipedia.org/wiki/Anatomi  ve
Fen Okulu  http://aslan2003.tripod.com/kassis.htm  na teşekkürler.